Warning: require() [function.require]: open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/php5.2/lib/php/views/tracking-ga-js.php) is not within the allowed path(s): (/home/eurods/:/tmp:/usr/local/lib/php/:/usr/sbin/:/usr/bin/:/usr/local/bin/:/usr/local/sbin/:/bin/:/sbin/) in /home/eurods/domains/kameras.pl/public_html/wp-content/plugins/google-analytics-for-wordpress/frontend/class-ga-js.php on line 123
najważniejsze chwile utrwalone na zawsze

Test niedrogich kamer internetowych

W dobie internetu coraz częściej komunikujemy się w wirtualny sposób. Nie wszystkim jednak wystarczają maile i tradycyjne komunikatory tekstowe. Coraz częściej decydujemy się na kontakt z bliskimi poprzez kamerę internetową. Co trzeba wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Przede wszystkim ważna jest rozdzielczość matrycy. Wiele osób bierze pod uwagę ilość megapikseli, nie zdając sobie sprawy z tego, że tak naprawdę nie jest to czynnik najważniejszy. Bowiem najistotniejsza jest właśnie rozdzielczość. Kamery 0,3 megapiksela rejestrują obraz o maksymalnej rozdzielczości 640×480 pikseli, urządzenia z przetwornikiem
1,3 megapiksela1280×1024 piksele. Często dajemy nabrać się na chwyty marketingowe producentów, którzy umieszczają na opakowaniach swoich kamer informację o rozdzielczości HD. Mają pewnie namyśli zdjęcia wykonywane ich urządzeniem, bo takowe możemy sobie kamerą internetową również zrobić. Jeśli zauważymy, że produkt opatrzony taką notatką ma jedynie matrycę o rozdzielczości 0,3, możemy być pewni, że jest to ściema. Wśród wielu tanich kamer internetowych dostępnych n rynku, na szczególną uwagę i uznanie zasługują produkty firm ELECOM, Manta oraz CIRKUIT, które zapewniają obraz bardzo dobrej jakości, jeśli chodzi o ilość pikseli. Natomiast najlepsze odwzorowanie kolorów zauważyć można używając kamer ELECOM i Creative LIVE!

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu jest płynność. Najlepszą jakość uzyskamy przy płynności 30 klatek na sekundę. Jednak wpływ na to ma znów rozdzielczość. Im mniejsza, tym lepsza będzie płynność, szczególnie jeśli wybierzemy kamerę z niższej półki.

 Nie wszystkie kamery internetowe dostępne na rynku są wyposażone w mikrofon. Dlatego bardzo ważne jest, by sprawdzić to na opakowaniu lub zapytać sprzedawcę. Oczywiście przy mikrofonach wbudowanych nie ma co liczyć na wysoką jakość dźwięku. Najlepszym rozwiązaniem jest dokupienie oddzielnych słuchawek, które maja dołączony mikrofon. Dla ceniących sobie raczej wygodę, niż profesjonalną jakość, najlepsza będzie kamerka zaopatrzona w mikrofon. Zwróćmy uwagę na kable do kamery. Często oprócz złącza USB, którym podłączymy urządzenie do komputera, mamy też mini-jacka. Jest to dodatkowy kabel do podłączenia mikrofonu. Takie rozwiązania stosują takie firmy jak Manta, czy CIRKUIT.

Wybierając kamerę internetową musimy wziąć pod uwagę sposób jej przymocowania. Nie wszystkie modele da się „doczepić” do monitora, innych z kolei nie postawimy na biurku. Najlepiej jest więc przemyśleć gdzie i jak chcemy umocować naszą kamerę. Na szczęście producenci pomyśleli o niezdecydowanych i wprowadzili kamerkę z mocowaniem uniwersalnym. Takie urządzenia proponuje między innymi firma Creative. Uchwyt jest ruchomy, dzięki czemu kamerę postawimy zarówno na biurku, jak i powiesimy na pokrywie laptopa. W teście niedrogich kamer internetowych najlepiej wypadają produkty Manty i Media-Tech, maja one solidne, wytrzymałe obudowy i bardzo dobrze trzymają się na różnych powierzchniach. Lepiej nie wybierać kamer, które wyposażone są w plastikowe uchwyty. Niestety bardzo szybko potrafią się niszczyć i musimy z takiej kamery zrezygnować. Przy mocowaniu kamery musimy też wziąć pod uwagę kąt widzenia. Niektóre urządzenia mają niewielki kąt, co sprawia, że po ustawieniu kamery na monitorze nie jest widoczna cała głowa osoby siedzącej przed komputerem. Najgorzej w tej kategorii wypadają kamery CIRKUIT a najlepiej ELECOM.

Czy opłaca się inwestować w kamerę internetową? Wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby i do czego będziemy jej używać. Jeśli zamierzamy korzystać z kamerki wyłącznie przy standardowych wideorozmowach, zdecydowanie wystarczy urządzenie o rozdzielczości matrycy 0,3 megapiksela. Jeśli jednak nasz komputer jest szybki i korzystamy ze Skype”a, który daje więcej możliwości, warto jest zainwestować w kamerkę HD. Pamiętajmy jednak, że to, co na opakowaniu, niekoniecznie w rzeczywistości.

W testach tanich kamer, które znajdziemy w internecie, najczęściej najlepsze noty wędrują do produktów Creative, szczególnie modelu LIVE! Cam Chat IM. Oczywiście dobór kamerki internetowej jest kwestią potrzeb i gustu. Lepiej rozejrzeć się i popytać, by mimo małych pieniędzy, nie kupić bubla. A poszukać zawszewarto, bo nawet wśród produktów z niższej półki cenowej można znaleźć fajna kamerkę, która będzie sprawdzała się na medal.

źródło grafik: www.komputerswiat.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (3 votes cast)
Test niedrogich kamer internetowych, 3.0 out of 5 based on 3 ratings

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress | Designed by Elegant Themes
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak dbać o GPSa?

O GPS, jak o każdy sprzęt należy dbać. Dzięki odpowiedniemu zadbaniu o urządzenie, będzie nam ono przez długi czas służyło....

Zamknij